Lost Neighborhood

This is the story of the neighborhood of Ortakoy that lies along the shores of the Bosphoros. Known as Arkheion in antiquity, the district took on the name of Ayios Fokas in the 9th century. The locals of this charming little Byzantine fishing village were Greek and Jewish.

Turks began to move to Ortaköy during the reign of Suleiman the Magnificent. By the end of the 16th century Ortaköy became a lively village inhabited by Muslims, Christians, and Jews who worked in fishing and in the market gardens that supplied fresh produce to the city.

By the 19th century the shore of Ortaköy became a favorite spot for the Sultans, their palaces were built along the sea representing a modern Ottoman Empire.

Today along with the mosques stand two orthodox, two Armenian churches, and two synagogues; making the legacy of Ortaköy’s multicultural past still visible in the present day.

While photographing this ancient site, its origins going back more than 1200 years, I noticed how tired it seemed, and even heard a whimpering, a cry for help. This series is an acknowledgment of its silent scream.

Read less…

Kaybolan mahalle

İstanbul boğazının kıyısında yer alan Ortaköy isimli bir mahallenin hikayesidir burada anlatılan. Antik Çağda Arkheion adıyla bilinen Ortaköy, 9.yüzyılda Ayios Fokas adını almış. Bu şirin Bizans köyünün Rum ve Musevi olan halkı balıkçılık ile uğraşırmış.

Türkler Ortaköy’e Kanuni Sultan Süleyman zamanında gelmeye başlamışlar. 16.yüzyılın sonunda Ortaköy, Müslüman, Hıristiyan ve Musevi vatandaşların birlikte yaşadığı ve balıkçılığın yanı sıra bostancılık ile uğraşılan renkli bir köy imiş.

19.cu yüzyılda Ortaköy’ün sahili Sultanların mekanı olurken, boğaz kıyısına kurulan saraylar Osmanlının modernleşen yüzünü temsil etmeye başlamış.

Bugün, camilerinin yanı sıra iki Ortodoks, iki Ermeni kilisesi ve iki Sinagogu ile birlikte, O’na Osmanlı’dan miras kalan çok kültürlü yapıyı yaşatmaya devam ediyor.

1200 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip bu köklü yerleşim merkezini fotoğraflarken, O’nun son zamanlarda çok yorulduğunu gördüm. Hatta O’nun, bizi umutsuzca yardıma çağırdığını duydum. Bu seri O’nun sessiz çığlığı ile ilgilidir.

Geri dön…

No Comments