‘After Fotoİstanbul 2016’ in GezginFoto magazine

Yes, we have completed the third edition of Fotoİstanbul with widespread participation. Fotoİstanbul, in which we have managed various innovations, has distinguished itself this year with its globalised structure. Alongside working with seven curators from across the world, this year also saw us going to collaborations with various international festivals and awards. I attempted to summarise our story in the November-December issue of GezginFoto. The title of our interview with Nihan Özgen is ‘After Fotoİstanbul 2016’…..

Evet bu yıl Fotoistanbul’un üçüncü edisyonunu geniş bir katılımla gerçekleştirdik. Çeşitli yeniliklere imza attığımız Fotoistanbul 2016, giderek globalleşen yapısıyla farklılaştı. Yedi ayrı ülkeden küratör ile çalışmanın yanı sıra, birçok uluslararası festival ve ödül ile işbirliğini girdiğimiz bir yıl oldu 2016.
Hikayemizi GezginFoto dergisinin kasım-aralık sayısında kısaca özetlemeye çalıştım. Nihan Özgen ile yaptığımız röportajın başlığı ‘Fotoistanbul 2016’nın Ardından’.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *